Užhorodský spolok Slovákov

Odhalenie pamätnej tabule Ivana Olbrachta v Polyane

25. mája 2021 Klub T.G. Masaryka v Užhorode a Užhorodský spolok Slovákov organizovali v obci Polyana, Svalyavskeho okresu, slávnostné odhalenie pamätnej tabule veľkému československému spisovateľovi Ivanovi Olbrachtovi (1882-1952).

Na otvorení sa zúčastnili: Generálny konzul Českej republiky vo Ľvove Pavel Pešek, konzul Vladimír Kadlec, Volodymyr Čubirko, poslaniec regionálnej rady Zakarpatska a riaditeľ charitatívnej nadácie ViZa, vedúci spoločnosti Polyanskej OTG Drohobetsky Ivan, riaditeľka strednej školy Popovyč Viktoria, sochár Eduard Alexey, predseda klubu T. G. Masaryka v Užhorode a Užhorodského spolku Slovákov Ivan Latko a jeho zástupca Igor Peščak.

Veľká časť života a práce Ivana Olbrachta bola spojená s Podkarpatskou Rusou (moderná Zakarpatska oblasť). Týchto 30 rokov sa považuje za vrch jeho literárnej činnosti. Český literárny kritik Rudolf Havel kedysi kedysi napísal, že Ivan Olbracht „povedal českému čitateľovi o Zakarpatsku viac ako všetky štátny novinári a časopisy za posledných desať rokov“.